Vychází přepracované vydání publikace mapující historii Rychnova u Nových Hradů a okolních vesnic v bývalé společné farnosti.
Kniha Josefa Šuplera otevírá průhled do spletité historie farní vsi Rychnov u Nových Hradů a vesnic v přilehlém okolí. Konratice, Kamenná a Kondrač tvořily dříve s Rychnovem jednu farnost, jejíž osou bylo malebné údolí Svinenského potoka (dříve Bodenbach). Autor se v knize věnuje historii, hospodářství, církevnímu životu, významným a mnohdy zapomenutým osobnostem regionu, školství, sakrálním stavbám, odsunu německých obyvatel a poválečnému období a dalším tématům. Příběh starobylých vesnic ležících na dohled od Kuní hory (Schreiberberg) je vyprávěn v kontextu širšího regionu Novohradska i s odkazy na historický vývoj ve střední Evropě a nabízí tak komplexní vhled do dramatického a krásného jihočeského pohraničí. Kniha obsahuje mnoho podrobných a cenných materiálů, jako jsou historické a současné fotografie, překlady textů z němčiny a záznamy místního dialektu, mapy a první letecké snímky, záznamy z kronik a dalších archivních textů a také unikátní výpovědi pamětníků.
Kniha s názvem Z novohradské farní vsi Rychnov u Nových Hradů do Kamenné, Konratic a Kondrače poprvé vyšla v roce 2021 u příležitosti 760 let od datace první zmínky o Rychnově a celý výtěžek z prodeje byl věnován na opravy kostela. V následujícím roce pak kniha zarezonovala na osmém ročníku festivalu Šumava Litera. Rovněž v roce 2022 vyšla díky překladu Bernharda Riepla a Helgy Grimmové v německém jazyce. V září 2024 vychází kniha znovu a to především s ohledem na zcela rozebraný první náklad a milý zájem široké veřejnosti. Druhé vydání na téměř čtyři sta padesáti stranách předkládá revidovaný text doplněný poznatky, opravami a informacemi, které vyšly najevo při práci na německé verzi, často díky zpětné vazbě faráře Hermanna Differenze. Revizí prošla též sazba a obrazová část publikace, doplněny byly mnohé fotografie a další materiály.
I druhé vydání zaštítilo nakladatelství Arthouse Hejtmánek. Kniha vyjde 10. září v nákladu 469 kusů. Omezený počet kusů bude k mání již na každoroční pouti v Rychnově u příležitosti svátku sv. Jiljí, patrona místního kostela, kde v neděli 1. září 2024 proběhne slavnostní poutní mše svatá (od jedenácti hodin).
Publikace bude k dostání v místních informačních centrech, například v Nových Hradech, Benešově nad Černou, Kaplici a v Trhových Svinech, a také ve skvělém českobudějovickém knihkupectví Duha v Plachého ulici. V přípravě je také prodej prostřednictvím internetového portálu Karmelitánského knihkupectví, kniha by tedy měla být k dostání také ve vynikající českobudějovické prodejně Karmelitánského knihkupectví na Sadech.
Ukázka z knihy:
Kapitola 2. Z historie farní vsi Rychnov u Nových Hradů, str. 27
„Farní ves Rychnov u Nových Hradů (dříve Německý Rychnov, Deutsch- -Reichenau bei Gratzen) vděčí za svůj vznik – jako ostatně i všechna místa v okolí – rozsáhlému a z různých stran zahájenému mýcení hraničního lesa, který se rozkládal mezi Čechami a obojím Rakouskem (Horní a Dolní Rakousy, jak je odedávna rozdělovala řeka Enže). U kolonizace Rychnova se však nemůžeme spokojit jen s tímto tvrzením. Existuje zde totiž samotný původ jména ze spojení slov reich a au, tedy ‚plodná, bohatá niva‘ (nebo přesněji ‚auf der reichen Aue‘, ‚na úrodné louce‘), jež poukazuje na skutečnost, že zdejší kolonizace začala v místech vlhké a úrodné oblasti v bezprostřední blízkosti potoka. Přesný čas založení vsi se ovšem určit nedá. Nesporná je však skutečnost, že jde o jednu z nejstarších vesnic na bývalém panství Nové Hrady.“