Znamení víry v krajině

Zapojili jsme se do projektu Znamení víry v krajině. Cílem projektu byl výzkum, interpretace, propagace a zachování sakrálních památek jako společného kulturního dědictví v regionu Novohradských hor a přilehlých oblastí Dolního Rakouska.

Projekt byl financován a realizován v roce 2017-2018 v programu Interreg V-A Rakousko (Česká Republika, Fond malých projektů).

Partnery projektu byli:
| Teologická fakulta Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích
| Österreichische Gesellschaft für Denkmal- und Ortsbildpflege

Na realizaci projektu se podíleli členové spolku Krajina Novohradska Michaela Vlčková, Jan Kurz a Roman Josefík. V jeho realizaci nadále pokračují (Michaela Vlčková) tvorbou databáze sakrálních památek v Novohradských horách a přilehlých oblastech Dolního
a Horního Rakouska. www.nahranici.org.

Významnými výstupy z projektu byla stejnojmenná výstava a kolektivní monografie.

Kolektivní monografie Znamení víry v krajině představuje pokus o reflexi krajiny v kontextu křesťanské víry z hlediska teologie, filosofie, liturgie, historie, architektury a urbanismu. Jako klíč k uchopení přesažného významu krajiny slouží autorům “znamení víry”. Jsou to především sakrální památky – od kostelů a návesních kaplí, po drobnou sakrální architekturu – kapličky, boží muka a kříže situované do krajiny, jako vyjádření ztělesňující křesťanskou víru. Také sama krajina a krajinotvorné prvky mohou být uchopeny v jejich symbolické, duchovní dimenzi, jak je patrné především z prvních čtyř kapitol (texty Zdeňka Emingera, Františka Štěcha, Jana Samohýla a Zuzany Svobodové), které reflektují krajinu jako oplývající svými vlastními znameními, která přivádějí k víře a na víru odkazují.
O významu křesťanských symbolů umístěných do krajiny pojednává druhá část knihy (texty Michaely Vlčkové, Jana Kurze, Miloše Krumla a Romana Josefíka). Významnou inspirací pro všechny autory byla především krajina Novohradských hor.