STANOVY

STANOVY SPOLKU KRAJINA NOVOHRADSKA Z. S.

Článek 1
Název, sídlo a charakter spolku

  1. Název spolku: Krajina Novohradska z. s.
  2. Sídlo spolku: Velký Jindřichov 13, 382 82 Benešov nad Černou.
  3. Identifikační číslo spolku: 26998653.
  4. Spolek byl založen dne 25.05.2005 jako občanské sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů, a od 01.01.2014 je spolkem podle ust. § 214 a násl. zákona č. 89/2012 Sb., občanského zákoníku.

Článek 2
Účel a činnosti spolku

  1. Základními účely spolku jsou zejména:

a) ochrana přírody, krajiny, kulturních hodnot a zdravého životního prostředí Novohradska, b) příprava, zpracování a realizace konkrétních projektů,
c) podpora krajinné politiky zaměřené na ochranu krajiny a péči o krajinu zapojením veřejnosti, místních a regionálních úřadů,
d) informační, vzdělávací, vědecká a osvětová činnost směrem k odborné i laické veřejnosti, e) výchova, vzdělávání a osvěta, práce s dětmi a mládeží,
f) odborná a publikační činnost,
g) obnova, údržba a ochrana movitých i nemovitých kulturních památek, sakrálních a světských památek včetně vnitřního vybavení,
h) obnova, údržba a ochrana vodních zdrojů a pramenů, kašen, historických cest, kamenných zdí a teras,
i) pořádání kulturních a společenských akcí pro veřejnost,
j) pořádání vzdělávacích seminářů, školení, přednášek, kurzů, konferencí, studijních cest, stáží a zájezdů,
k) pořádání benefičních akcí a veřejných sbírek,
l) poskytování služeb ubytování a občerstvení,
m) správa svěřeného majetku,
n) spolupráce se spolky s obdobnou činností,
o) výměna informací a zkušeností s jinými organizacemi, institucemi, odborníky a jednotlivci,
p) účast ve správních a jiných řízeních, při nichž mohou být dotčeny zájmy ochrany přírody a krajiny.

  1. Spolek může k podpoře své hlavní činnosti provozovat vedlejší hospodářskou činnost spočívající v podnikání nebo jiné výdělečné činnosti.
  2. Spolek pro naplnění svého účelu vyhledává sponzory, dárce a potencionální partnery v ČR i v zahraničí, podává žádosti o dotace a granty a realizuje podpořené projekty.
  3. Zisk z činnosti spolku lze využít jen pro správu a činnosti spolku.

Článek 3
Členství ve spolku

  1. Členem spolku může být zletilá fyzická osoba nebo právnická osoba, kterou zastupuje statutární orgán. Členem spolku nemůže být politická strana, kraj, obec, jimi zřízené rozpočtové a příspěvkové organizace a organizační složky veřejné správy a samosprávy.
  2. Členství ve spolku vzniká rozhodnutím statutárního orgánu spolku na základě písemné žádosti zájemce o členství (zaslané např. elektronickou poštou), která musí obsahovat souhlas se stanovami spolku.
  3. Člen spolku je oprávněn:

a) účastnit se činnosti spolku a být informován o dění ve spolku,
b) účastnit se členské schůze, hlasovat na ní, navrhovat a volit kandidáty do orgánů spolku, c) podávat orgánům spolku své návrhy, podněty, žádosti, stížnosti a připomínky,
d) užívat majetek spolku v souladu s rozhodnutími orgánů spolku,
e) do 15 dnů od doručení rozhodnutí statutárního orgánu, které se jej týká, podat jeho prostřednictvím odvolání, které má odkladný účinek a rozhoduje o něm nejbližší členská schůze.

  1. Člen spolku je povinen:

a) respektovat práva a oprávněné zájmy spolku a jednat v souladu s účelem a cíli spolku,
b) dodržovat stanovy, vnitřní předpisy a rozhodnutí orgánů spolku,
c) jednat poctivě, čestně a svědomitě, v souladu se zájmy spolku, právními předpisy a dobrými mravy,
d) chránit, nepoškozovat a prosazovat dobré jméno, práva a zájmy spolku, neomezovat práva ostatních členů spolku a dbát o rozvoj činnosti spolku,
e) řádně a včas platit členské příspěvky, pokud jsou stanoveny rozhodnutím členské schůze, f) oznamovat spolku své aktuální kontaktní údaje,
g) šetřit a chránit majetek spolku před poškozením, ztrátou nebo odcizením a používat jej pouze k účelům, ke kterým je určen rozhodnutími orgánů spolku.

  1. Členstvím ve spolku není dotčeno ani omezeno vlastnické právo k věcem, právům nebo jiným majetkovým hodnotám, které člen do spolku vložil, pokud není dohodnuto jinak. Člen spolku je nadále oprávněn věci, práva nebo jiné majetkové hodnoty ve svém vlastnictví užívat, požívat a brát z nich plody nebo užitky a disponovat s nimi i s jejich plody nebo užitky, pokud není dohodnuto jinak.
  2. Členství ve spolku zaniká:

a) smrtí fyzické osoby nebo zánikem právnické osoby,
b) písemnou dohodou ke dni uvedenému v takové dohodě,
c) písemným oznámením člena o vystoupení ze spolku ke dni doručení takového oznámení spolku,
d) rozhodnutím statutárního orgánu o vyloučení člena spolku ke dni přijetí takového rozhodnutí, a to z důvodu, že člen spolku porušil některou svou povinnost vyplývající z členství, těchto stanov nebo právních předpisů a nesjednal nápravu ani v přiměřené dodatečné lhůtě, přičemž pro vyloučení člena ze spolku se nevyžaduje závažné porušení povinností nebo způsobení zvlášť závažné újmy.

  1. Závazky člena spolku vůči spolku, které existují v okamžiku skončení členství ve spolku, nezanikají. Bývalý člen spolku musí tyto závazky vypořádat nejpozději do tří měsíců ode dne zániku jeho členství ve spolku, pokud není dohodnuto nebo orgánem spolku rozhodnuto jinak.
  2. Závazky spolku vůči členu spolku, které existují v okamžiku skončení členství ve spolku, nezanikají. Spolek musí tyto závazky vypořádat nejpozději do tří měsíců ode dne zániku členství ve spolku, pokud není dohodnuto nebo orgánem spolku rozhodnuto jinak. Členem poskytnutá plnění, hodnoty a věci, jakož i zaplacené příspěvky se nevrací, pokud není dohodnuto nebo orgánem spolku rozhodnuto jinak.
  3. Členství ve spolku se váže na osobu člena a nepřechází na jeho právní nástupce.

Článek 4
Členská schůze

  1. Členská schůze je nejvyšším orgánem spolku a tvoří ji všichni členové spolku.
  2. Členská schůze:

a) určuje základní účel a hlavní činnosti spolku a schvaluje plán jeho činnosti,
b) schvaluje rozpočet a účetní závěrku,
c) stanovuje výši a splatnost členských příspěvků,
d) navrhuje, volí a odvolává členy předsednictva a členy kontrolní rady,
e) schvaluje jednací a volební řády členské schůze,
f) rozhoduje o dispozicích s nemovitým majetkem,
g) rozhoduje o odvolání člena spolku proti rozhodnutí předsednictva, které se jej týká,
h) rozhoduje o dalších záležitostech týkajících se spolku a jeho činnosti, pokud tak určí tyto stanovy nebo si rozhodování o některé věci vyhradí členská schůze,
i) rozhoduje o změně stanov a názvu spolku,
j) rozhoduje o zřízení a zrušení pobočného spolku,
k) rozhoduje o zániku spolku a o způsobu zániku, v případě zániku s likvidací jmenuje a odvolává likvidátora spolku a rozhoduje o rozdělení likvidačního zůstatku.

  1. Zasedání členské schůze svolává ředitel spolku na základě rozhodnutí statutárního orgánu spolku nejméně jedenkrát do roka, a to písemnou pozvánkou zasílanou zpravidla elektronickou poštou nejméně 14 kalendářních dnů před konáním zasedání. Z pozvánky musí být zřejmé místo, čas a program zasedání. Pokud má být na programu zasedání členské schůze změna stanov spolku, musí být k pozvánce připojeno navrhované nové znění stanov. Místo a čas zasedání se určí tak, aby co nejméně omezovaly možnosti členů se ho účastnit.
  2. Statutární orgán spolku svolá zasedání členské schůze z podnětu alespoň třetiny členů spolku. Nesvolá-li statutární orgán spolku zasedání členské schůze do 30 dnů od doručení podnětu, může ten, kdo podnět podal, svolat zasedání členské schůze na náklady spolku sám.
  3. Kdo zasedání členské schůze svolal, může je odvolat nebo odložit stejným způsobem, jakým bylo svoláno. Stane-li se tak méně než týden před oznámeným datem zasedání, nahradí spolek členům, kteří se na zasedání dostavili podle pozvánky, účelně vynaložené náklady. Je-li zasedání svoláno podle předchozího odstavce, může být odvoláno či odloženo jen na návrh nebo se souhlasem toho, kdo k němu dal podnět.
  4. Každý člen je oprávněn účastnit se zasedání a požadovat na něm vysvětlení záležitostí spolku, vztahuje-li se požadované vysvětlení k programu zasedání členské schůze. Požaduje-li člen na zasedání sdělení o skutečnostech, které zákon zakazuje uveřejnit nebo jejichž prozrazení by spolku způsobilo vážnou újmu, nelze mu je poskytnout.
  5. Nepřítomného člena spolku může na členské schůzi zastupovat jiný člen spolku na základě plné moci.
  6. Zasedání členské schůze se může uskutečnit distančním způsobem prostřednictvím technického prostředku umožňujícího komunikaci na dálku v reálném čase (tzv. videokonference). Tímto způsobem se může konat celé zasedání členské schůze, případně se k zasedání členské schůze, které se koná fyzicky, mohou tímto způsobem někteří členové spolku připojit.
  7. Členská schůze je schopna se usnášet, pokud je přítomna většina členů spolku.
  8. Pokud 15 minut po plánovaném zahájení zasedání není členská schůze schopna se usnášet, může se ihned poté konat náhradní zasedání členské schůze, která je schopna se usnášet v jakémkoli počtu přítomných členů.
  9. Usnesení členské schůze se přijímá většinou hlasů členů přítomných v době usnášení. Usnesení členské schůze podle čl. 4 odst. 2 písm. i), j), k) se přijímá dvoutřetinovou většinou hlasů členů přítomných v době usnášení. Každý člen spolku má jeden hlas. V případě rovnosti hlasů lze po dalším projednání hlasovat znovu. Hlasování členské schůze je veřejné, pokud členská schůze nerozhodne jinak.
  10. Statutární orgán nebo ředitel spolku zahájí zasedání členské schůze a ověří, zda je členská schůze schopna se usnášet. Poté zajistí volbu předsedy členské schůze a zapisovatele.
  11. Program zasedání členské schůze lze měnit rozhodnutím členské schůze a takto lze projednat i záležitost, která nebyla zařazena na pořad zasedání při jeho ohlášení.
  12. Statutární orgán nebo ředitel spolku zajistí vyhotovení zápisu ze zasedání členské schůze do třiceti dnů od jejího ukončení. Není-li to možné, vyhotoví zápis ten, kdo zasedání předsedal nebo koho tím pověřila členská schůze. Ze zápisu musí být patrné, kdo zasedání svolal a jak, kdy se konalo, kdo je zahájil, kdo mu předsedal, jaké případné další činovníky členská schůze zvolila, jaká usnesení přijala a kdy byl zápis vyhotoven. Každý člen spolku může nahlížet do zápisů ze zasedání v sídle spolku.
  13. Členská schůze může přijímat usnesení také mimo zasedání (per rollam). V tomto případě zašle statutární orgán nebo ředitel spolku všem členům spolku elektronickou poštou návrhy usnesení, o nichž má být hlasováno, přičemž takto rozeslané návrhy usnesení již nemohou být měněny. Členská schůze je schopna se usnášet bez ohledu na počet hlasujících členů. Členové hlasují zasláním jediné e-mailové zprávy na elektronickou adresu spolku, ve které hlasují samostatně ke každému bodu programu uvedením pořadového čísla usnesení a označením „PRO, PROTI nebo ZDRŽEL SE“. Lhůta pro hlasování je stanovena na 14 dnů ode dne rozeslání návrhů usnesení statutárním orgánem spolku nebo ředitelem, pokud není stanoveno jinak. Za rozhodný se považuje okamžik doručení e-mailové zprávy na elektronickou adresu spolku. Usnesení každého bodu programu je přijato, hlasovala-li pro něj nadpoloviční většina přítomných členů spolku. Za přítomného se člen spolku považuje tehdy, hlasoval-li alespoň o jednom z bodů zařazených do programu způsobem a ve lhůtě stanovených v tomto odstavci. K připojeným připomínkám, podmínkám či návrhům změn se nepřihlíží. Na členské schůzi konané mimo zasedání, nelze hlasovat o záležitostech, ke kterým je potřebná dvoutřetinová většina hlasů přítomných členů.

Článek 5
Předsednictvo

  1. Předsednictvo je statutárním orgánem spolku.
  2. Předsednictvo:

a) řídí činnost spolku mezi zasedáními členské schůze,
b) jedná s péčí řádného hospodáře v zájmu spolku, v souladu s právními předpisy, těmito stanovami a rozhodnutími členské schůze a předsednictva,
c) vydává, mění a ruší vnitřní předpisy spolku,
d) zpracovává podklady pro rozhodnutí členské schůze,
e) přezkoumává návrhy, podněty a stížnosti členů spolku,
f) rozhoduje o přijetí a vyloučení člena spolku,
g) rozhoduje o odkladu, snížení nebo prominutí členského příspěvku člena spolku,
h) zřizuje, mění a ruší účty a zvláštní fondy spolku,
i) nakládá s movitým majetkem,
j) rozhoduje ve všech záležitostech, které nejsou těmito stanovami svěřeny do pravomocí jiných orgánů spolku,
k) jmenuje a odvolává ředitele spolku.

  1. Předsednictvo má nejméně tři členy, které volí členská schůze. Funkční období členů předsednictva je tříleté; toto období však neskončí dříve, než jsou zvoleni noví členové. Funkce člena předsednictva vzniká jeho zvolením. Členy předsednictva lze volit opakovaně. Pokud dojde ke snížení počtu členů předsednictva, pracuje předsednictvo s menším počtem členů do doby zvolení nových členů členskou schůzí.
  2. Každý člen předsednictva zastupuje spolek samostatně. Při právním jednání, jehož hodnota činí nejméně 100.000 Kč a při dispozici s nemovitým majetkem, musí spolek zastupovat všichni členové předsednictva společně.
  3. Předsednictvo může ze svých členů zvolit předsedu a místopředsedu, který jej zastupuje v době jeho nepřítomnosti. Nemůže-li předseda vykonávat svou funkci, může být rozhodnutím předsednictva pověřen výkonem jeho funkce jeden z členů předsednictva.
  4. Předsednictvo je schopno se usnášet, pokud je přítomna většina jeho členů. Usnesení přijímá většinou hlasů přítomných členů. Každý člen předsednictva má jeden hlas.
  5. Předsednictvo může přijímat usnesení také mimo zasedání, má-li k dispozici vyjádření všech svých členů. Nepřítomní členové mohou své vyjádření zaslat písemně (elektronickou poštou), případně jej mohou sdělit telefonicky a následně jej potvrdit písemně (elektronickou poštou). V tomto případě předsednictvo přijímá usnesení většinou hlasů všech svých členů.
  6. Předsednictvo může určit stálé hosty, kteří se mohou účastnit jednání orgánů spolku s hlasem poradním.

Článek 6
Ředitel

  1. Ředitel je výkonným orgánem spolku a může být členem předsednictva na základě rozhodnutí členské schůze.
  2. Ředitel jedná za spolek navenek v rozsahu plných mocí udělených mu předsednictvem. Při právním jednání, jehož hodnota činí nejméně 100.000 Kč a při dispozici s nemovitým majetkem, musí ředitele zmocnit všichni členové předsednictva a je-li ředitel jedním z členů předsednictva, potom jej musí zmocnit všichni ostatní členové předsednictva.
  3. Ředitel:

a) ve spolupráci s předsednictvem řídí běžný chod spolku,
b) jedná s péčí řádného hospodáře v zájmu spolku, v souladu s právními předpisy, těmito stanovami a rozhodnutími členské schůze a předsednictva,
c) chrání dobré jméno spolku, respektuje jeho práva a oprávněné zájmy a jedná v souladu s účelem a cíli spolku,
d) šetří a chrání majetek spolku před poškozením, ztrátou nebo odcizením a používá jej pouze k účelům, ke kterým je určen rozhodnutími orgánů spolku,
e) zpracovává plán činnosti spolku, který předkládá ke schválení členské schůzi,
f) zajišťuje zpracování rozpočtu a účetní závěrky, které předkládá ke schválení členské schůzi,
g) zastupuje spolek v pracovněprávních vztazích a ve věci dohod o pracích konaných mimo pracovní poměr a plní práva a povinnosti spolku jakožto zaměstnavatele,
h) vede aktuální seznam členů spolku,
i) podává ostatním orgánům spolku zprávy o činnosti a hospodaření spolku,
j) zpracovává podklady pro jednání členské schůze a předsednictva,
k) na základě rozhodnutí předsednictva svolává a organizačně zajišťuje zasedání členské schůze, ověřuje její usnášeníschopnost a zajišťuje vyhotovení zápisu z jednání,
l) na základě žádosti některého člena předsednictva svolává a organizačně zajišťuje zasedání předsednictva, ověřuje jeho usnášeníschopnost a vyhotovuje zápis z jednání, je oprávněn se účastnit jednání předsednictva a kontrolní rady.

Článek 7
Kontrolní rada

  1. Kontrolní rada je nezávislým orgánem kontrolujícím hospodaření spolku a činnost jeho orgánů.
  2. Kontrolní rada:

a) dohlíží na to, zda spolek vykonává svou činnost v souladu s právními předpisy, těmito stanovami a rozhodnutími členské schůze a předsednictva,
b) dohlíží na činnost předsednictva a ředitele,
c) kontroluje plnění rozpočtu a přezkoumává účetní závěrku,
d) upozorňuje ostatní orgány spolku na zjištěné nedostatky a podává návrhy na jejich odstranění,
e) nejméně jedenkrát ročně podává zprávu členské schůzi o výsledcích své kontrolní činnosti, je oprávněna svolat mimořádné jednání předsednictva k projednání jejích závažných zjištění, musí zachovávat mlčenlivost o skutečnostech, které nejsou veřejně známé.

  1. Ostatní orgány spolku musí kontrolní radě poskytnout součinnost ke kontrolní činnosti a na její žádost jí musí bez zbytečného odkladu předložit veškeré listiny a sdělit veškeré informace související s kontrolou. Členové kontrolní rady jsou v souvislosti s výkonem své funkce oprávněni nahlížet do účetnictví spolku, zápisů z jednání ostatních orgánů spolku, jiných dokumentů týkajících se činnosti spolku a účastnit se všech jednání ostatních orgánů spolku.
  2. Kontrolní rada má nejméně tři členy, které volí členská schůze. Funkční období členů kontrolní rady je tříleté; toto období však neskončí dříve, než jsou zvoleni noví členové. Funkce člena kontrolní rady vzniká jeho zvolením. Členy kontrolní rady lze volit opakovaně. Pokud dojde ke snížení počtu členů kontrolní rady, pracuje kontrolní rada s menším počtem členů do doby zvolení nových členů členskou schůzí.

Článek 8
Zásady hospodaření spolku

  1. Spolek hospodaří s příspěvky a dary členů, obcí, krajů, státu nebo dalších osob, s dotacemi a požitky ze sponzorství a reklamní činnosti, s výnosy majetku, popř. s dalšími příjmy.
  2. Hospodaření spolku se řídí rozpočtem, který navrhuje ředitel spolku a schvaluje členská schůze.
  3. S výjimkou členských příspěvků nevkládají členové do spolku jiný majetek, pokud členská schůze nerozhodne jinak.
  4. Spolek může dát přezkoumat své hospodaření za uplynulý kalendářní rok auditorem, a to i v případě, že mu tato povinnost nevyplývá z jiných právních předpisů.

Článek 9
Závěrečná ustanovení

  1. Tyto stanovy mohou být měněny nebo doplňovány pouze písemně, přičemž změna stanov nabývá platnosti dnem jejího přijetí členskou schůzí a účinnosti dnem, ve kterém je vložena rejstříkovým soudem do sbírky listin spolkového rejstříku.
  2. V případě, že se některé ustanovení stanov ukáže neplatným, neúčinným nebo sporným, anebo některé ustanovení chybí, zůstávají ostatní ustanovení stanov touto skutečností nedotčena.
  3. Spolek se řídí obecně závaznými právními předpisy, zejména zákonem č. 89/2012 Sb., občanským zákoníkem v platném znění.
  4. Tyto stanovy byly projednány a schváleny členskou schůzí dne 25.05.2024 a nahrazují stanovy ze dne 23.05.2021.